Wartość bezwzględna

Level 1. Przypomnienie

Najpierw obejrzyj wytłumaczenie, co oznacza zapis |x| (moduł z x, wartość bezwzględna liczby x).

Teraz czas na zobaczenie, jak opuszcza się płaskie nawiasy w prostych wyrażeniach algebraicznych.

Level 2. Obliczanie |x| w zależności od znaku liczby x

Bardzo ważne jest zrozumienie, że aby opuścić płaski nawias podczas obliczania wartości bezwzględnej, trzeba ustalić, czy zawartość tego nawiasu jest mniejsza czy większa od zera, bo dalsze postępowanie zależy właśnie od tego. Masz to wytłumaczone w filmie poniżej.

W kolejnym filmie zobacz, jak opuszczać płaski nawias oznaczający wartość bezwzględną, w bardziej skomplikowanych przykładach. Za każdym razem będziemy sprawdzać, czy zawartość takiego płaskiego nawiasu jest ujemna czy dodatnia.

A teraz omówimy, jak wykorzystywać wartość bezwzględną (czyli „moduł”) do obliczania wartości wyrażenia podniesionego do kwadratu i następnie spierwiastkowanego.

Level 3. Równania z wartością bezwzględną

Zanim zaczniesz oglądać ten film, musisz wiedzieć, że na płaski nawias oznaczający wartość bezwzględną (|x|) mówi się „moduł”. W tym filmie będzie to często używane sformułowanie!

Level 4. Nierówności z wartością bezwzględną

Najpierw poznamy ogólne zasady rozwiązywania nierówności z wartością bezwzględną na przykładzie jednej nierówności ostrej i jednej nieostrej dających jako rozwiązania różne przedziały.

Przykład 1: nierówność ostra z rozwiązaniem będącym jednym przedziałem

Przykład 2: nierówność nieostra, której rozwiązanie to suma przedziałów

Są też zadania z dwiema nierównościami! W takiej sytuacji szukamy części wspólnej rozwiązań jednej i drugiej nierówności, jak w poniższym przykładzie.

%d blogerów lubi to: