Potęgi o wykładniku ujemnym

Najpierw trzeba sobie przypomnieć, co to są odwrotności liczb i jak się je liczy. To niezbędna wiedza do opanowania potęg o wykładniku ujemnym.

W kolejnym filmie poznasz zasadę „ujemnej potęgi się nie boję, odwraca on liczby moje”, która pozwala zrozumieć, jak działa ujemny wykładnik potęgi – czyli co się dzieje z liczbą podnoszoną do potęgi ujemnej.

W kolejnym filmie tłumaczę, skąd ta zasada się bierze. Jeśli chcesz rozumieć matematykę, obejrzyj koniecznie, ale jeśli wystarczy, że pamiętasz o niej i umiesz stosować tę zasadę, możesz przejść do kolejnego filmu!

W zadaniach, które pojawiają się w szkole, będzie trzeba potęgować ujemnym wykładnikiem liczby ujemne. Albo nawet z więcej niż jednym minusem. Najważniejsza jest kolejność działań, zobacz, jak sobie z tym radzić. Pamiętaj, że potęgowanie ma pierwszeństwo!

Klasyczne zadania z potęgami o wykładniku ujemnym to zamiana ułamków na taką potęgę. Zobacz, jak to się robi (sposób pierwszy). Pamiętaj o zasadzie „ujemnej potęgi się nie boję, odwraca ona liczby moje”

Czas też zobaczyć, jak ujemne wykładniki zachowują się w działaniach na potęgach. Fajne jest, że zachowują się dokładnie tak samo, jak dodatnie!

%d blogerów lubi to: